پخش شدن موزیک در باشگاه‌های ورزشی سنتی است که شاید کسی نداند ریشه آن به کجا برمی‌گیردد اما اگر به باشگاه بروید و خبری از موزیک نباشد، بدون شک چیزی کم است. بسیاری از ورزشکاران نیز هنگام تمرین از هدفون‌های شخصی استفاده کرده و به موسیقی مورد علاقه خود گوش می‌دهند که این مسئله بیشتر از همه در بین بدنسازان شایع است. اما موزیک چه تاثیری بر روی عملکرد ورزشی دارد؟ آیا واقعا با گوش کردن موسیقی می‌توان بهتر تمرین کرد؟ در ادامه این مطلب از  مجله ورزشی اکتین قصد داریم تاثیر موسیقی بر روی عملکرد ورزشی را بررسی کنیم؛ با ما همراه باشید.

تاثیر موسیقی بر عملکرد ورزشی

نظر اکثر ورزشکاران نسبت بهتر شدن عملکرد ورزشی با گوش کردن موسیقی مثبت است. از نظر مطالعات و تحقیقات علمی، تحقیقات زیادی برای بررسی تاثیر موسیقی بر عملکرد ورزشی صورت نگرفته اما با این وجود، در این بخش به نتایج همین تحقیقات محدود اشاره خواهیم کرد.

هدفون-باشگاه

موسیقی شما را از خانه بیرون می‌کشد

زمان‌هایی که حس ورزش کردن ندارید و برای رفتن به تمرین تمایل ندارید بهتر است دستگاه پخش موسیقی خود را روشن کنید زیرا یک مطالعه نشان داده است که موسیقی می‌تواند انسان را تشویق کند تا دویدن را شروع کند و بیشتر به دویدن ادامه دهد[۱].

به کمک موسیقی، بدون اینکه متوجه شوید سخت‌تر تلاش می‌کنید

اگر احساس می‌کنید که تمرینتان با تنبلی همراه شده است و یا به خوبی قبل سخت تلاش نمی‌کنید، توصیه می‌شود یک لیست موسیقی از پیش انتخاب شده را برای گوش کردن هنگام تمرین آماده کنید. در یک مطالعه نشان داده شد زمانی که شرکت کنندگان به موسیقی گوش کردند تلاش بیشتری برای رکاب زدن از خود نشان دادند؛ این درحالی است زمانی که شرکت کنندگان به موسیقی گوش نکردند خبری از تلاش اضافه برای پدال زدن نبود[۲].

علاوه بر این، چندین مطالعه دیگر نیز تایید کرده‌اند که موسیقی می‌تواند در عملکرد بهتر در ورزش‌های استقامتی_تکراری تاثیر گذار باشد.

همچنین بخوانید:  راهنمای عمومی بدنسازان نچرال

موسیقی به هماهنگی بدن کمک می‌کند

یک مطالعه به این نتیجه رسید که موسیقی می‌تواند موجب افزایش فعالیت الکتریکی در بخشی از مغز شود که مسئول هماهنگی حرکات است[۳].

موسیقی می‌تواند سطح شما را بالا ببرد

هیچ چیزی به اندازه خستگی نمی‌توان شما را قانع سازد که به یک جلسه تمرینی عالی پایان دهید اما خوشبختانه به کمک موسیقی می‌توانید این خستگی را به تاخیر بی‌اندازید. یک مطالعه که با شرکت 12 مرد انجام شد، به این نتیجه رسید که وقتی آن‌ها به موسیقی با تمپوهای مختلف گوش می‌دهند، با موسیقی با تمپو سریع سخت‌تر تلاش می‌کنند و این نوع موسیقی احساس بهتری را در آن‌ها القا می‌کند[۴].

رابطه-موسیقی-و-ورزش

تاثیر منفی موسیقی بر روی عملکرد ورزشی

علاوه بر موارد ذکر شده، موسیقی می‌تواند بر روی عملکرد شما تاثیر داشته باشد و آن هم پرت شدن حواستان است. حتما شما هم در باشگاه‌های ورزشی افرادی را دیده‌اید که به جای تمرین کردن همیشه مشغول تنظیم هدفون خود هستند؛ این مسئله می‌تواند نه تنها شما را از تاثیر مثبت موسیقی بر فعالیت ورزشی محروم سازد بلکه یک جلسه تمرینی افتضاح را برایتان رقم بزند. بنابراین، موسیقی باید تنها به عنوان یک تکه کوچک از پازل جلسه تمرین شما عمل کند و به هیچ عنوان نباید نقش اصلی را داشته باشد.

کلام آخر

موسیقی می‌تواند ما را به ورزش کردن تشویق کند، برای تمرین بهتر و سخت‌تر به ما انگیزه دهد و همچنین خستگی را به تعویق بی‌اندازد. اما با این وجود، باید اطمینان حاصل کنیم که موسیقی در پس زمینه جلسه تمرینی ما قرار گیرد و موجب حواس پرتی نشود.

همچنین بخوانید:  یک بار برای همیشه: بدنسازی رشد را متوقف نمی کند

تجربه شما از گوش کردن موسیقی هنگام تمرین چیست؟ معمولا چه سبکی از موسیقی را برای ورزشک کردن ترجیح می‌دهید؟ با ما در بخش نظرات همراه باشید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.